Nyugdíjas turizmus
„Itt van az ősz, itt van újra...”, s elkezdhetjük mi is a csoportos kirándulásokat akár hátizsákkal, akár autóbusszal. Koronavírus-járvány ide vagy oda, többen bátran vállalkoznak is ezekre az utakra. Szép programra hívta Szabó Józsefné Marika klubvezető, a Dunakanyar Klub és a Fővárosi Pénzügyőr Klub tagjait, amikor meghirdette a Fertőd-Sopron-Fertőrákos-Fertő-tó útvonalat. Utaztunk autóbusszal, kisvonattal (Dotto) és hajóval.
A Fertődi Esterházy-kastély varázslatos díszterme ámulattal töltött el mindannyiunkat! Megnézhettük a restaurálás alatt álló néhány helyiséget is. Beleshettünk abba a helyiségbe, ahol a Vörös Hadsereg idején kórháznak használt kastély lemeszelt falai alól próbálják elővarázsolni az eredeti festést, amit egy különleges készülék képes „látni”, megkönnyítve ezzel a restaurátorok munkáját. A barokk kastélyok elmaradhatatlan dísze, a francia vagy mértani kert, amely jelzőt a növények szigorú mértani alakzatban való kiültetése miatt kapta. Jellemzője a főépülettől induló hármas, sugaras útvezetés, amely kerti lakban, zenepavilonban végződik. A virágágyások különböző geometriai formájúak, és sok szökőkút teszi változatossá a kertet. Nyírott fasorok szegélyezik a sétányokat, és nagyon kedveltek a labirintusok. A parkban elsétáltunk a még mindig sok virágot mutató rózsakertbe, amely természetesen júniusban mutatja meg igazi szépségét. Nyugalmat árasztott, mint ahogy a francia kert mértani pontossággal ültetett és szigorú formára nyírt örökzöldjei is. A követendő példa XIV. Lajos, a Napkirály versailles-i kastélyának parkja volt, és sok francia kastély körül találhatunk ma is barokk kertet. A hozzánk legközelebbi, eredeti változatát Schönbrunn-ban találjuk, érdemes megnézni, ha Bécsben járunk. Itthon, a kastélyok rehabilitációja mellett a jórészt el- vagy lepusztított barokk kertek újjáélesztése is folyamatban van, Keszthelyen a Festetich-, Nagycenken a Széchenyi-kastély parkjában fedezhetjük fel.
Utunk Sopronba vezetett, ahol vélhetően mindenki járt már élete folyamán, de mindig kellemes élmény visszatérni ebbe a patinás városkába, ahol a látnivalók mellett a Gyógygödör borát és velős pirítósát is meg lehet kóstolni... És, végre a városi sétánk alatt (maszktalanul) szabad levegőt szívhattunk...! Fertőrákoson járgányt váltottunk. Most kimaradt a kőfejtőben barangolás, helyette kisvonattal, azaz Dotto városnéző gumikerekű „vonattal” közlekedve ismerkedtünk a község történetével, poénkodtunk Magyarország egyetlen megmaradt pellengérének látványán, majd kihajtottunk a kikötőbe, ahol kishajó várt ránk. Hajókáztunk egy órácskát a Fertő-tó nyugodt vízén, kellemes időben, tiszta levegőn, maszk nélkül – mi kell még a boldogsághoz?
Nem is volt haszontalan kiszellőztetni a tüdőnket, mert visszaérve autóbuszunkhoz, fegyelmezetten orrunk elé húztuk újfent a maszkot, és megpróbáltuk kibírni hazáig. Sikerült! Némi áldozattal és kockáztatással így is lehet kirándulniuk a nyugdíjasoknak. Érdemes kihasználni az őszi lehetőségeket, mert majd jön a tél, a korai sötétedés stb.
Legalább lesz mire visszaemlékezni az éltető, közös élmények kapcsán! Ehhez járult hozzá Marika is ezzel a remek szervezéssel, amit gondos és felkészült idegenvezetőnk, Simán Julianna még emlékezetesebbé tett.
Köszönjük a szép programot!
B. Gados Júlia
HÍREK, FRISSÍTÉSEK
A Mini Galéria Alkotóinak bemutatása (4.rész) - Horváth Attila
A Mini Galéria Alkotóinak bemutatása (3.rész) - Horváth Attila
Hajókirándulás az őszi Dunán, valamint Képes beszámoló az eseményről - (Pécsi Pénzügyőr Klub)
Ha ilyen levelet kapsz, akkor te "szerző" vagy!- Zelenka Ildikó
A Mini Galéria Alkotóinak bemutatása (2.rész) - Horváth Attila
AJÁNLÓ - Nemez baba kiállítás Nagykörűn - Gregorné Abonyi Ilona
A Mini Galéria Alkotóinak bemutatása (1.rész) - Horváth Attila