MENÜ

Napsütéses őszi kirándulás Mezőkövesdre

2020. szeptember 16-án kirándulást tettünk Mezőkövesdre. Az ok: augusztus végén megnyílt a Kultúrházban az Országos Népművészeti Kiállítás, valamint a Matyó Múzeumban még megtekinthető e hónap 27-ig a „Százrózsás” kiállítás.

Így hát a fenti napon a klub tagjai közül nyolcan útra keltünk a 9.10 órakor induló helyközi autóbusszal Mezőkövesdre. A kövesdi buszállomáson már várt bennünket egykori klubtársunk, Sütő Margó. Az ő kíséretében kerestük fel először is a Matyó Múzeumot, ahol megtekintettük a „Százrózsás” kiállítást. Szemünk-szánk ámult a szebbnél szebb kézimunkák láttán. Volt itt asztalterítő, kötény, táska, alkalmi ruha. Egyik szebb volt, mint a másik. Innen a közelben lévő Kultúrházba tértünk be, ahol az Országos Népművészeti Kiállítást néztük meg. Itt már nemcsak hímzéseket, de fazekas munkákat, festett bútorokat is lehetett látni. Gyönyörű munkákat csodálhattunk meg. Természetesen mindkét helyen megcsodálhattuk Sütő Margó kiállított munkáit is.

Utunkat a „Hadas” városrész felé folytattuk. Ez Mezőkövesd legérdekesebb városrésze, népi műemlékházaival, szabálytalanul kanyargó kis utcáival maga a megtestesült matyó világ. A bejáratot a „Hadas Kapu” jelzi, mely mögött húzódik a skanzen jellegű városrész. Megtudtuk azt is, hogy az elnevezés arra utal, hogy az egymással rokon családok együtt, hadakban éltek. Itt 150-200 éves nádtetős parasztházak találhatók, melyekben ma alkotóműhelyek működnek. Van itt mézeskalácsos, fazekas, bútorfestő, kéziszövő, tűzzománcos ház. Minden ház háromosztatú, ami annyit jelent, hogy mindegyik három részből áll: tisztaszoba, konyha, kamra. Megtekinthettük a híres mezőkövesdi „íróasszony” népművész, Kisjankó Bori szülőházát is, ami ma emlékház.

A sok szépségtől feltöltődve, kellemesen elfáradva tértünk vissza Egerbe.

 

 

Nagy Jánosné Márti

Egri Adóügyi Nyugdíjas Klub tagja

HÍREK, FRISSÍTÉSEK

Asztali nézet